Na co fotím - objektivy

10.04.2021

S objektivy je to jako s auty. Každý je dobrý v něčem jiném a použijete ho pravděpodobně na něco jiného. Ale i ve sporťáku se dá dítě odvézt do školy a širokáčem vyfotit portrét. Jen to bude vyžadovat jiný přístup.

Článků na internetu a videí na Youtube o tom, jak si vybrat objektiv, je velká spousta. Nebudu zde psát věci, kterých je všude miliarda. Napíšu reálné zkušenosti k objektivům které používám a také důvod, proč je používám. Třeba někomu z vás v budoucnu tyto informace pomohou s výběrem.

Sony FE 35mm f/1.4 ZA Distagon

Kdybych si měl vybrat pouze jeden objektiv, neváhám ani vteřinu. Prakticky ho nesundávám z foťáku. Dříve jsem byl k ohniskům mezi 28 a 85 skeptický, přišly mi nudné. Ale tohle sklo mě přesvědčilo, že 35kou lze nafotit vše. Není to dokonalý objektiv, ale jeho charakter mě dostal. Umí parádní 3D efekt a bokeh (posuďte sami na fotkách níže). Samozřejmě je to subjektivní, každému se líbí něco jiného. Ale pro mě je tato 35ka základní objektiv, na který jsem schopný nafotit celou svatbu.

Sony FE 85mm f/1.8

Tahle 85ka je relativně levná, malá, lehká, perfektně ostrá a šíleně rychlá. Vlastně nevidím důvod ji nemít. Skvěle se hodí k malým Sony foťákům. Na portréty je ohnisko 85mm hodně používané a doplňuje mi 35ku při každém focení. Když chci mít odstup, nasazuji 85ku.

Sigma 14-24 f/2.8 DG DN Art

K objektivům od Sigmy jsem byl dost skeptický. Měl jsem na Canonu dva a ani jeden nefungoval správně. Front/back focus byl nesnesitelný, správně zaostřené byly dvě fotky z deseti. Když jsem přešel na Sony, zařekl jsem se, že Sigmu už nikdy a kupoval pouze Sony skla. Jako "širokáč" jsem pořídil Sony FE 16-35 f/4.0 Zeiss. Musím říct, že to byl skvělý objektiv. Malý, lehký, na tůry po horách byl vynikající a uměl krásné hvězdičky. Ale postupně mi začala chybět světelnost a pokukoval jsem i po širším ohnisku. Vypůjčil jsem si ve Fotori v Brně Sigmu 14-24 f/2.8 a bylo rozhodnuto. 14mm je vážně návykových. A ta ostrost! Front/back focus už na bezzrcadlovkách nehrozí, tak nevidím důvod se Sigmám vyhýbat, protože opticky jsou vážně skvělé.

Sony FE 70-200 f/4 G OSS

70-200ka velká jako půllitrová lahev vody? Tohle do batohu na hory prostě chcete. Váží 840 gramů. Canon 70-200 2.8. který jsem měl dříve, má o půl kila více a to už je znát. Navíc je krásně ostrý a rychlý, takže objektiv na venkovní aktivity jako dělaný. A po celodenním nošení nebudete mít ruce vytahané jako opice.